preloader
4DigitalHub.com
Digitalizacja sprzedaży i procesów biznesowych

Digitalizacja firm

Chcesz unowocześnić swoją organizację - sprzedawać usługi i produkty w internecie, zmodernizować procesy realizowane w firmie (obsługę, sprzedaż, reklamację, obsługę incydentów RODO) - przeczytaj więcej jak skutecznie przejść proces digitalizacji firmy. Przeczytaj jak digitalizację przechodzą poszczególne branże, jakich technologii i oprogramowania używają

Digitalizacja firm deweloperskich

Narzędzia dla firm deweloperskich i budowlanych podnoszące ich efektywność, pozwalające zarządzać procesem sprzedaży, odnotowywaniem reklamacji i usterek, wykonywaniem budżetu inwestycji. Tutaj znajdziesz systemy ticketowe, systemy obsługi wspólnot mieszkaniowych, systemy automatyzujące sprzedaż.

Digitalizacja restauracji

Rynek gastronomii od lat przechodzi proces digitalizacji sprzedaży i obsługi zamówień. Sprawdź jak dostosować swój lokal do nowoczesnych realiów XXI wieku. Tutaj dowiesz się więcej o systemach zamówień online, systemach POS (Punkt Obsługi Sprzedaży), aplikacjach mobilnych dla kurierów.

Digitalizacja wynajmu

Wynajem krótko i długoterminowy, wynajem wakacyjny, apartamenty, pensjonaty i hotele wciąż przechodzą zmiany dostosowujące do nowych realiów post-covidowych. Sprawdź jakich narzędzi online potrzebujesz aby zacząć sprzedawać noclegi w internecie.

Czym jest digitalizacja firmy?

Digitalizacja jest przejściem z realizowania procesów analogowo do procesów realizowanych cyfrowo. To co do tej pory było realizowane w organizacjach lub u osób fizycznych z użyciem metod tradycyjnych - np. papieru, telefonu, przechodzi w proces cyfrowy.

Przykładowe procesy cyfryzacji to:

  • przechowywanie dokumentacji w formie plików zOCRowanych zamiast papieru,
  • realizacja zamówień online przy użyciu strony www, nie przez telefon,
  • zamówienie usługi lub wykonanie usługi zdalnie, z różnych miejsce świata,
  • podpisywanie dokumentów urzędowych i wkładanie wniosków przy użyciu podpisu elektronicznego na platformie ePUAP zamiast wizyty w urzędzie.

Co zyskujemy dzięki digitalizacji?

Digitalizacja procesów życiowych i organizacyjnych umożliwia:

  • skrócenie czasu realizacji danego zamówienia, zlecenia, wniosku,
  • oszczędność papieru, ilości przetwarzanych dokumentów,
  • wykonanie określonego zadania w szybszym czasie, o dowolnej porze, bez wychodzenia z domu,
  • dostęp do danych i informacji z każdego miejsca na świecie, w każdym czasie,
  • firmy uzyskują dostęp do większej ilości potencjalnych klientów,
  • firmy mogą komunikować się z potencjalnym i klientami masowo przy użyciu mailingów, SMS-ów, strony internetowej, itp.

Które branże w Polsce najlepiej radzą sobie z digitalizacją?

Współczynnik digitalizacji polskich branż jest stosunkowo niski – początkiem 2022 roku DIGI INDEX osiągnął pułap 2,4%. Z jednej strony należy wziąć pod uwagę, że w raporcie uwzględnia się także klasyczne zawody i trudno oczekiwać, że kwiaciarnia, piekarnia czy usługi krawieckie będą digitalizować swoje dane. Z drugiej strony warto wziąć pod uwagę tak potężne sektory rynkowe, jak bankowość czy ubezpieczenia, których podstawą jest właśnie przetwarzanie danych w formie zdigitalizowanej. Nieco inne badania przeprowadził Siemens i tam brano pod uwagę przedstawicieli poszczególnych branż. Na ich podstawie nadawano ocenę od 0 do 4, gdzie:

  • 0 oznacza brak digitalizacji,
  • 1 i 2 oznaczają przygotowania do digitalizacji,
  • 3 oznacza rozpoczęcie digitalizacji,
  • 4 oznacza zaawansowaną digitalizację.

Na polskim rynku najlepiej wypadły przemysły motoryzacyjne i maszynowe – średnia 2,6 punktu, zaraz za nimi jest przemysł farmaceutyczny z oceną 2,4 punktu. Najszybsze transformacje dokonują się w średnich i dużych zakładach pracy, czyli takich, które zatrudniają powyżej 200 osób. Mniejsze firmy nierzadko skazane są na brak digitalizacji związany ze znacznymi kosztami inwestycji.

Przykłady digitalizacji w rozmaitych branżach

Digitalizacja w biznesie niesie ze sobą rozmaite korzyści: od oszczędności czasu przez minimalizację błędu aż do ograniczenia kosztów firmowych. Tak jak zróżnicowane benefity wiążą się z digitalizacją, tak też różni się forma samej digitalizacji. Najczęściej wykorzystywaną formą są aplikacje mobilne, które można wykorzystywać praktycznie w każdej branży. Część firm optymalizuje swoje procesy wewnętrzne i przy pomocy dedykowanych narzędzi przetwarza dane oraz zarządza obiegiem korespondencji. Przyjrzyjmy się pięciu przykładowym branżom, z którymi mamy do czynienia niemal na co dzień i zwróćmy uwagę, jak one wykorzystują digitalizację do usprawnienia działania.

Digitalizacja branży bankowej

Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego, w 2022 roku blisko 90% dorosłych Polaków posiadało konto w banku. Jednocześnie co druga osoba korzysta ze swojego rachunku minimum raz w tygodniu. Dostęp do środków jest niezwykle zróżnicowany – poza standardową kartą płatniczą, digitalizacja wprowadziła szereg nowych rozwiązań. Najlepszym tego przykładem są bramki płatnicze i systemy płatności mobilnych: BLIK, PayU, Przelewy24 czy PayPal. Co więcej, nie trzeba udawać się do banku, by założyć rachunek czy złożyć wniosek kredytowy – wystarczy, że mamy dostęp do internetowego serwisu transakcyjnego lub dedykowanej aplikacji mobilnej. Wzorem innowacyjności w tej kategorii będzie Revolut – pierwszy całkowicie internetowy bank oferujący funkcje depozytowe, kredytowe, kantorowe i inwestycyjne.

Digitalizacja branży ubezpieczeniowej

Tutaj niejako przekornie nie skupimy się na samych towarzystwach oferujących ubezpieczenia, ale na „internetowych multiagencjach”. Mowa tu o porównywarkach internetowych, takich jak Mubi, Rankomat czy Porówneo. To doskonały przykład tego, jak zdigitalizowane agregaty gromadzą dane, a następnie przetwarzają wybrane przez klienta opcje, by przedstawić przykładowe kalkulacje. Zauważmy, jak wiele zmiennych branych jest pod uwagę: wiek kierowcy, przeznaczenie samochodu, miejsce parkowania czy średnioroczny przebieg. Do tego dochodzą rozmaite warianty ubezpieczeń – ktoś może chcieć jedynie obowiązkowego ubezpieczenia OC, podczas gdy inni decydują się na pakiety opcjonalne: AC, ubezpieczenie szyb i opon czy ochrona przed szkodą wywołaną przez zwierzęta. Całość kalkulacji odbywa się w czasie rzeczywistym, dzięki czemu możemy porównać propozycje kilkunastu towarzystw w jednym miejscu.

Digitalizacja branży motoryzacyjnej

Jeżeli klient dysponuje gotówką i rozważa zmianę samochodu, zapewne skieruje się do salonów, by obejrzeć nowinki motoryzacyjne. Nie musi on jednak dojeżdżać do dealera i umawiać się na spotkanie – wystarczy dostęp do Internetu. Wirtualne salony to przykład digitalizacji, który stał się standardem w branży automotive – klient może dokonać konfiguracji pojazdu od podstaw. Wybór silnika, skrzyni biegów, lakieru czy dodatków odbywa się za pomocą kilku kliknięć, a zmiany ukazywane są na bieżąco w wirtualnej rzeczywistości. Gdy już zamówimy i odbierzemy auto, nasz dealer zachęci nas do pobrania dedykowanej aplikacji, przy pomocy której będziemy zarządzać pojazdem. Poprzez aplikację umówimy się na przegląd w dogodnym dla nas terminie, zamówimy części dodatkowe czy otrzymamy informację o akcji serwisowej.

Digitalizacja branży medycznej

Pandemia koronawirusa była sprawdzianem zarówno dla prywatnych placówek, jak i sektora publicznego w zakresie digitalizacji. Chodziło o to, nie „czy”, ale „jak szybko” zostaną wdrożone rozwiązania ułatwiające kontakt zdalny z klientem-pacjentem. Teleporady to tylko początek długiej listy innowacji, które zostały wprowadzone lub zmodernizowane. Owocem digitalizacji związanej z Ministerstwem Zdrowia jest Internetowe Konto Pacjenta, czyli zbiór informacji na temat naszej historii chorobowej. Każdy może sprawdzić, kiedy ostatnio otrzymał pomoc medyczną, jakie e-recepty i e-zwolnienia zostały wystawione wskutek wizyty u lekarza oraz jakie jest dawkowanie przepisanego leku. Z poziomu przeglądarki internetowej możemy również zapisać się na szczepienia (nie tylko te związane z COVID-19) w wybranej przez nas placówce.

Digitalizacja branży FMCG

Pojęcie FMCG odnosi się do dóbr szybkozbywalnych, na czele z branżą spożywczą i odzieżową. Prekursorem takich narzędzi były karty lojalnościowe, które po rejestracji danego klienta umożliwiały uzyskiwanie atrakcyjnych rabatów lub wirtualnej waluty do wymiany na konkretne dobra. Następnym elementem digitalizacji stały się wirtualne gazetki – aplikacje od czasu do czasu wysyłają nam powiadomienia push o tym, co w nadchodzących dniach pojawi się na ponadprzeciętnej promocji. Współczesne aplikacje sieci handlowych to nie tylko cyfrowe karty rabatowe czy e-gazetki – to zaawansowane narzędzia badające nawyki konsumenckie. Dzięki temu odbywa się profilowanie oferty, która będzie dopasowana do odbiorcy, tym samym zwiększy sprzedaż sieci handlowej. Część sklepów umożliwia również dokonywanie zakupów online wraz z całą obsługą procedury zwrotów i reklamacji w formie zdigitalizowanej.

Digitalizacja to proces, który na dobre zawitał w realiach współczesnego biznesu. Ci, którzy wcześniej weszli w cyberprzestrzeń, zdołali zagarnąć rynek konsumentów e-commerce. Nic więc dziwnego, że zwiększone zyski, ogólne usprawnienia i oszczędność czasu przemawiają zarówno do przedsiębiorców, jak i konsumentów. Sprawdź, jakie narzędzia oferuje 4DigitalHub i w czym mogą pomóc Ci przygotowane przez nas rozwiązania.