preloader
4DigitalHub.com
System zamówień online

Foodeliver

Zapoznaj się z recenzją polskiego systemu zamówień online Foodeliver. Strona www restauracji z systemem zamówień i płatności online.

Ocena końcowa:

4.5/5
Oprogramowanie do zamówień jedzenia

Recenzja Foodeliver.pl

Zdecydowana większość restauracji przyjmuje zamówienia nie tylko w lokalu, ale też na wynos lub w dowozie. Jeszcze kilkanaście lat temu robiono to wyłącznie poprzez kontakt telefoniczny. Obecnie coraz więcej podmiotów decyduje się na wdrożenie systemu zamówień online. Jednym z takich narzędzi jest Foodeliver.pl – w pełni funkcjonalny system sprawdzający się w rozmaitych lokalach. Sprawdzamy, jak działa Foodeliver i czy jest to rozwiązanie warte polecenia.

Jak uniknąć prowizji narzucanych przez agregatory gastronomiczne?

Z pewnością każdy z nas kojarzy choć jedną platformę, na której znajdziemy oferty rozmaitych restauracji w pobliżu naszego adresu. Pyszne.pl, Uber Eats, Wolt czy Glovo (dawne PizzaPortal) to tylko przykłady takich narzędzi, które nazywa się „agregatorami gastronomicznymi”. Agregatory te zapraszają do współpracy rozmaite lokale – od budek z kebabem przez pizzerie aż po burgerownie, bistro czy bary szybkiej obsługi. Dzięki temu wchodząc na taką stronę, otrzymujemy szeroki wybór lokali, co w teorii pozwala dotrzeć restauratorom do wielu potencjalnych klientów. Istnieje jednak ciemna strona takich agregatorów, a mianowicie horrendalne prowizje i nierówna konkurencja. Pierwsza z kwestii poruszana była szeroko przez rozmaite media, bowiem zdecydowana większość zysku trafia do firmy zarządzającej agregatorem – prowizje sięgają aż 30%. Restauratorom zostaje kilkanaście groszy zysku na daniu, niekiedy zalewie wyjście na zero. Nierówna konkurencja z kolei bierze się z możliwości promowania swojego lokalu za odpowiednią opłatą, co w oczywisty sposób sprawia, że faworyzowane są te restauracje, które mają kapitał marketingowy. Własny system do zamawiania online w postaci Foodeliver pozwoli ominąć i prowizje i system nierównego promowania, dlatego sprawdzimy funkcjonalność tego narzędzia.

Foodeliver – czego dowiadujemy się ze strony www?

Wchodząc na stronę internetową Foodeliver, widzimy tak naprawdę wszystkie informacje w pigułce. Po przescrollowaniu strony dowiadujemy się, czym jest Foodeliver, co otrzymujemy w ramach pakietu, komu dedykowane jest narzędzie oraz otrzymujemy kilka incentive’ów zachęcających do utworzenia konta. Całość wygląda schludnie – nie mamy ani tandetnej szaty graficznej, ani pretensjonalnej reklamy, ani też przesadnego ascetyzmu. Można się poczuć zachęconym, dlatego od razu poprosiliśmy o dostęp do systemu, klikając w niebieski przycisk „Wypróbuj” w prawym górnym rogu. Ku naszemu zaskoczeniu, konto zostało bardzo szybko utworzone, ponadto osoba kontaktowa zapewniła mnie, że „w razie wątpliwości można śmiało dzwonić lub pisać maile”. Duży plus, już na starcie czujemy się kompleksowo obsługiwani i wiemy, że po stronie Foodeliver jest ktoś, komu zależy na naszym komforcie operowania narzędziem. Nim jednak się zalogujemy, kierujemy rzut oka do zakładki „Cennik strony www restauracji”, zaciekawiła nas adnotacja, że system działa bez prowizji. Jest to o tyle istotna notatka, że wcześniej wspomniane agregatory gastronomiczne nie tylko pobierają stałą opłatę licencyjną, ale też prowizję od zamówienia w wysokości od kilkunastu do kilkudziesięciu procent. Temat cen poruszymy na końcu tekstu, teraz przejdziemy do recenzji mechaniki Foodeliver.pl.

Panel główny systemu do zamawiania online Foodeliver

Po zalogowaniu się do Foodeliver, zostajemy przeniesieni do przejrzystego kokpitu głównego, gdzie pojawiają się główne informacje na temat naszej restauracji oraz pasek nawigacyjnym. Najważniejszym elementem jest status zamówień – liczba zamówień przyjętych, zrealizowanych oraz anulowanych. Dowiemy się także, jaka jest łączna wartość złożonych zamówień oraz liczba wizyt na stronie. Warto tutaj nadmienić, że Foodeliver w ramach wszystkich pakietów oferuje stworzenie strony internetowej zintegrowanej z systemem zamówień. To bardzo wygodne, ponieważ dokonując zmiany w menu wewnętrznym Foodeliver, nowe lub zaktualizowane pozycje pojawią się na naszej stronie www. To samo dotyczy wszelkiego rodzaju modyfikacji cen, włączając w to promocje wybranych pozycji lub całego menu. Wszystkie zmiany dokonywane są w czasie rzeczywistym, a poprawność wprowadzonych modyfikacji możemy podejrzeć klikając w odnośnik do naszej restauracji. Po zapoznaniu się z panelem głównym systemu Foodeliver pora przejść do poszczególnych zakładek. Najważniejsze z nich to – w naszym subiektywnym odczuciu – produkty (pod grupą „katalog”) zamówienia oraz rezerwacje. Oczywiście, narzędzi jest o wiele więcej – duży plus za rozbudowaną strukturę marketingową, restaurator może analizować takie technikalia jak chociażby rezultaty SEO swojej strony.

Foodeliver – baza produktów

Najważniejszą funkcjonalnością, na której postanowiliśmy skupić się w pierwszej kolejności jest baza dań i produktów. W końcu to właśnie one pojawią się na stronie www z możliwością interakcji – dodania wybranej pozycji oraz jej modyfikacji. Tutaj na uwagę zasługuje intuicyjna zakładka dodawania i modyfikacji produktów, w której można określać atrybuty i parametry, takie jak:
• Nazwa produktu (np. Margherita);
• Kategoria produktu (np. Pizza);
• Cena produktu brutto za sztukę;
• Podkategoria produktu (np. Pizza wegetariańska);
• Krótki opis produktu (np. składniki pizzy: sos pomidorowy, mozzarella);
• Atrybuty – działają tak, jak meta tagi, np. pizza, sosy, dodatki serowe, napoje;
• Długi opis produktu;
• Czas realizacji produktu – jeśli pozostanie pusty, system automatycznie uzupełni jako „przygotowany na miejscu”;
Tym sposobem możemy precyzyjnie opisać każdą pozycję, co niewątpliwie wpłynie na decyzyjność klienta – im lepiej przygotujemy ten moduł, tym większa szansa na złożenie zamówienia. Do każdego produktu istnieje możliwość dodania zdjęcia poglądowego, co w istotny sposób zwiększa atrakcyjność produktu. Dodatkowo w zakładce „Katalog” znajdziemy podkategorię „Rabat”, gdzie możemy ustalić kody promocyjne, przypisać im wartość rabatu (kwotową lub procentową) oraz pulę dostępnych kuponów. Śmiało można stwierdzić, że baza produktów będąca istotnym aspektem aplikacji Foodeliver jest solidnie wykonana. Nawet jeśli byśmy chcieli, to nie sposób przyczepić się do niczego – ani nie jest zbyt skromnie, ani nie ma przesycenia.

Dodatkowe funkcjonalności Foodeliver

Panel zakładek oferuje całkiem sporo możliwości dla restauratorów, wśród których warto zwrócić uwagę na kolejne dwie funkcjonalności. Pierwsza z nich to grupa „Zamówienia”, gdzie uzyskujemy podgląd na zlecenia złożone przez klientów. System pokaże nam dane zamawiającego, zawartość zamówienia, status płatności (oczekująca lub opłacona) oraz sposób odbioru. Przy dostawie podawany jest adres, w którym klient odbierze od dostawcy zamówienie, ponadto możliwe jest określenie dokładnej daty dostawy lub wybór opcji „Dostawa: jak najszybciej”. Druga funkcjonalność jest nie mniej istotna – to przyjmowanie rezerwacji, która następuje po podaniu imienia, nazwiska, numeru telefonu oraz adresu e-mail. Klient bukujący stolik wskazuje dzień i godzinę, na którą chce zarezerwować miejsce oraz ilu osób należy się spodziewać. Jeśli rezerwacja zostanie potwierdzona, system odnotuje ten fakt i pomarańczowy status „Oczekujące” zmieni się na zielony kafelek „Potwierdzone”. Wygodna i bardzo istotna kwestia – szczególnie w kwestii piątkowych wieczorów i weekendów, gdzie ruch z reguły jest największy. To oczywiście nie wszystko, co proponuje nam system zamówień Foodelive i patrząc na całość, mamy do czynienia z naprawdę bardzo dobrym narzędziem. Nie „poprawnym”, nie „akceptowalnym”, nie „satysfakcjonującym”, ale czymś o kilka poziomów wyżej.

Ile kosztuje system zamówień Foodeliver?

Rozbudowana funkcjonalność, przejrzysta szata graficzna, intuicyjna nawigacja – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Foodeliver to poważny gracz na rynku systemów zamówień i choć na ten moment wciąż nie wszyscy kojarzą to narzędzie, to z pewnością zacznie ono powiększać swoje udziały w rynku. Przypuszczenie śmiałe? Niekoniecznie – opieram się na realizmie, który jest silnie umocowany na trzech filarach. Pierwszym z nich jest oczywiście wspomniana aplikacja z ogromem możliwości dostępnych w menu. Drugą kwestią jest responsywne wsparcie – przy ewentualnych pytaniach możemy spodziewać się szybkiej i pomocnej odpowiedzi. Trzecia to cena – na ten moment jest to jedno z najtańszych narzędzi do zamawiania online dostępnych na rynku. Dostępne są dwa plany – pierwszy z nich w cenie 100 PLN miesięcznie lub 1080 PLN rocznie, drugi w cenie 150 PLN miesięcznie lub 1620 PLN rocznie. Różnica polega na tym, że w drugim planie restaurator zyskuje lepsze narzędzia marketingowe: dostępna jest rezerwacja stolika online, odblokowane są programy lojalnościowe i możliwość wysyłania e-maili i SMS-ów z ofertą. Trudno o jakąkolwiek lepszą ofertę w tej cenie, z tą jakością i z takimi możliwościami, a Foodeliver udowadnia, że produkt tani może być jednocześnie tym najlepszym – i to nie tylko ze względu na cenę.

Blog

Artykuły na blogu

Przeczytaj artykuły poświęcone oprogramowaniu webowemu typu CRM.