preloader
4DigitalHub.com
Oprogramowanie do onboardingu i rekrutacji pracowników

Rekrutacja i onboarding

Rekrutacja to nieodłączny element niemal każdego przedsiębiorstwa, jednak poszukiwanie pracowników nie zawsze jest łatwe. Jeśli nawet uda nam się znaleźć idealnego kandydata, konieczne jest jego sprawne wdrożenie do codziennych obowiązków. Proces ten – zwany onboardingiem – nierzadko definiuje to, jak szybko pracownik osiągnie maksimum swojej efektywności. Sprawdź, jak wiele korzyści oferuje technologia w procesie rekrutacji, onboardingu i offboardingu.

Na czym polega rekrutacja i onboarding?

Zapewne każdy, kto miał styczność z HR wie, jak rozbudowane są procesy rekrutacyjne oraz wdrożeniowe. Nie wystarczy umieścić ogłoszenia na stronie internetowej, by pozyskać cennych kandydatów. W dobie rynku pracownika cały proces przypomina nieco konkurs przedsiębiorstw – kto zaoferuje lepsze warunki, ale też kto umożliwi wygodniejszą formę aplikacji. Temu właśnie służy nowa technologia w rekrutacji – wygodnemu, a zarazem bezpiecznemu prowadzeniu rekrutacji na wybrane stanowiska. Zakładka „kariery” wraz z pełną funkcjonalnością umożliwią szybkie złożenie CV oraz listu motywacyjnego do naszej firmy. Po pomyślnym przejściu rekrutacji i zatrudnieniu pracownika, przychodzi czas na jego onboarding, czyli proces wdrożeniowy. Tutaj także nowe technologie okażą się niezwykle pomocne, chociażby w formie prezentacji video czy platform szkoleniowych. Obok pojęcia „onboarding” funkcjonuje także „offboarding”, czyli proces odejścia pracownika ze stanowiska. Tu możliwe będzie końcowe rozliczenie pracownika oraz płynne przekazanie jego obowiązków innemu zatrudnionemu.

Komu potrzebny jest system rekrutacji?

Zatrudnienie idealnego kandydata to dopiero połowa sukcesu – trzeba też wykorzystać jego kompetencje w praktyce. Proces maksymalizacji efektywności będzie trwał tym krócej, im lepiej będzie zorganizowany system onboardingu. Słowo „onboarding” można przetłumaczyć jako „wejście na pokład”, co streszcza istotę całego procesu. Nie zawsze jednak będzie możliwość organizowania szkolenia czy indywidualnego wdrożenia – czasami obowiązki na to nie będą pozwalać. Czasem też jest to kwestia sprawności pracowniczej – nie zawsze jest możliwość, by odrywać jednego pracownika od zadań, by nadzorował on proces szkolenia. Ten problem rozwiązują technologie informatyczne, które pomogą przeprowadzić proces onboardingu. Raz przeprowadzone szkolenie można zapisać w formie nagrania audiovideo, a poszczególne elementy pracy mogą być omówione poprzez wersję demonstracyjną wewnętrznego systemu. Onboarding umożliwi także pracę w środowisku mockowym, czyli symulującym działanie faktycznych mechanizmów w firmie. Dzięki temu pracownik koordynujący wdrożenie może skupić się na swoich codziennych obowiązkach, równolegle pomagać nowo zatrudnionej osobie wtedy, gdy sama napotka na trudności lub gdy pojawią się pytania.

HR z głową, czyli kompleksowe wsparcie rekrutacji i onboardingu

Automatyzacja i digitalizacja w wielu obszarach przedsiębiorstwa pozwoli na zwiększenie efektywności wykonywania działań. Nie inaczej jest z rekrutacją – warto wdrożyć nowe technologie, jeśli chcesz szybko i sprawnie przeprowadzić proces zatrudnienia. Tym sposobem nie tylko wybierzesz odpowiednich kandydatów, ale też sprawnie umówisz rozmowy kwalifikacyjne. Wystarczy jeden pracownik, który będzie zdalnie koordynować cały proces HR – nie musisz zatrudniać całego zespołu do prowadzenia rozmów, odbierania telefonów czy publikacji ogłoszeń na portalach zewnętrznych. Po podpisaniu umowy, system pomoże Ci wdrożyć pracowników na wiele różnych sposobów. Możesz połączyć wiedzę teoretyczną prezentowaną w formie szkoleń video z praktycznym sprawdzeniem wiedzy w bezpiecznym, symulowanym środowisku. Tutaj także zauważysz wydajność – nie będziesz musiał prosić o pomoc kolejnych pracowników, którzy będą musieli porzucić swoje codzienne obowiązki, tym samym obniżając własną wydajność.

Poznaj recenzje dostępnego na rynku oprogramowania wspierającego onboarding pracowników