preloader
4DigitalHub.com
Oprogramowanie CRM

Recenzja CSmart

Proste oprogramowanie CRM dla małych i średnich firm.

Ocena końcowa:

4.5/5
Systemy CRM

Recenzja systemu CRM CSmart

Oczekiwania konsumentów z roku na rok się zwiększają, przy okazji nasze gusta ulegają modyfikacji, a potrzeby zmieniają się. Biznes, który tego nie rozumie, nie ma szansy na efektowne powiększenie sprzedaży i pomnażanie zysków. Wsparciem w pracy z klientem są systemy CRM, bez którego trudno wyobrazić sobie pracę w bankowości, ubezpieczeniach czy innych sektorach sprzedaży. Dziś przyjrzymy się „najbardziej intuicyjnemu systemowi CRM”, jakim ma być CSMART.

CSMART– co wiemy o producencie?

Wpis zaczęliśmy od śmiałego claimu, jakim jest określenie „najbardziej intuicyjny system CRM”. Taką – co by nie mówić – odważną deklaracją, nastawiającą nas na wysoki poziom wita nas na swojej stronie internetowej CSMART. Narzędzie to zostało stworzone w 2008 roku i po dziś dzień stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie polskich przedsiębiorców związanych z systemem CSR. Zapoznając się z CSMART na stronie producenta, można zauważyć pewną uniwersalność tego narzędzia. Mianowicie – nie jest to „tylko” CRM, na podstawie którego sprzedawcy będą wykonywać telefony i sporządzać maile. To również zestaw narzędzi użytecznych w innych działach firmy – dodatkowe moduły fakturowania czy magazynu przydadzą się choćby w księgowości. Trzeba jednak mieć świadomość, że dodatkowa funkcjonalność to i dodatkowe opłaty – plan z takimi rozwiązaniami jest o 20 zł droższy od planu podstawowego, co jednak nie jest wygórowaną kwotą biorąc pod uwagę odrębne narzędzia do samego fakturowania.

Otwieramy konto w CSMART

Początek wygląda naprawdę obiecująco, więc rozpoczynamy naszą współpracę od bezpłatnego, 14-dniowego konta próbnego. Rejestracja w systemie trwa kilkanaście sekund i zostaje zwieńczona mailem potwierdzającym dostęp do CSMART. Oznacza to, że możemy wejść i zapoznać się z całą funkcjonalnością systemu. Na pierwszy rzut oka całość wydaje się „przepakowana”, nadmiernie obciążona informacjami, jednak po oswojeniu się z designem widać, że po twórcom zależało na funkcjonalności, a nie na przesadnych ozdobnikach. Dla jednych może to być plus, inni mogą poczuć się tym przytłoczeni. Patrząc na panel funkcjonalności po lewej stronie widzimy, że mamy do czynienia z planem rozszerzonym o funkcje fakturowania (pozycja numer 8 z 12) i magazynu (pozycja numer 11 z 12). To bardzo dobre rozwiązanie dla przedsiębiorstw, które wchodzą na rynek i chcą korzystać ze wszystkich narzędzi w jednym miejscu.

Rzut oka na panel zakładek

Pasek zakładek – znajdujący się po lewej stronie CSMART – sprawia wrażenie bardzo dobrze zorganizowanego. Całość zaplanowana jest chronologicznie – od „Kontaktów”, gdzie następuje wybór klienta przez „Kalendarz” i „Zadania”, gdzie można zarządzać podejmowanymi działaniami, aż po „Szanse sprzedaży”, „Oferty” i „Zamówienia” finalizujące cały proces. Zwracamy uwagę na ten fakt, ponieważ paradoksalnie nie każdy CRM jest tak intuicyjnie i logicznie ułożony. Tutaj więc hasło CSMART jako intuicyjny system CRM jak najbardziej się broni. Niestety, nie każdy element jest dopracowany na najwyższym poziomie, co widać przykładowo przy dodawaniu i odczytywaniu zadań. Ramka z podpisem „Temat”, „Typ” i „Status” zawierają miejsce na napis, podczas gdy napisy „Rozpoczęcie” i „Zakończenie” już są przecięte przez obramowanie daty. Niby drobiazg, ale jednak zadziałało to na niekorzyść UX, a skutkiem jest obniżona czytelność.

Synchronizacja i konfiguracja narzędzia

Całość narzędzia jest naprawdę prosta w synchronizacji, a pełna konfiguracja systemu może zająć mniej niż 5 minut. Wgranie bazy danych klientów odbywa się poprzez przeciągnięcie pliku .xls do systemu, by następnie przyporządkować poszczególne kolumny do pól. Intuicyjnie, prosto, bez zbędnego, ręcznego „wklepywania” informacji. Tutaj jednak warto zwrócić uwagę na pewną silną zaletę samodzielnego dodawania pracowników. Mianowicie, każdemu z nich można przypisać dostępy i role do wybranych sekcji. Tym sposobem pani Mariola z księgowości może mieć dostęp wyłącznie do faktur i do magazynów, bez ingerowanie w pracę pana Mariusza z działu sprzedaży. Poza tym możemy zoptymalizować narzędzie tak, by korzystać z modułów VOIP, SMS API i poczty (Gmail lub Outlook), a system można zintegrować z programami ENOVA, ERP Optima i WAPRO MAG. I tutaj trzeba postawić kropkę, ponieważ nie przewidziano konfiguracji systemu z Zapierem, Kalendarzem Google czy PieSync.

CRM od CSMART

Po wgraniu kontaktów i dodaniu pracowników ukazuje się faktyczny potencjał CSMART, który początkowo mógł być nieco przytłaczający. Teraz można rozpocząć projektowanie własnych schematów sprzedaży – dla osób oczekujących gotowych rozwiązań, system przygotował klasycznego, czterokolumnowego kanbana. Zwróćmy uwagę na pewien plus – dosłownie i w przenośni. Mianowicie mowa o ikonce plusa w okolicy lewego górnego rogu ekranu, pomiędzy kalendarzem a dzwoneczkiem. Poprzez ten skrót łatwo dodamy nowego klienta, pracownika, zadanie, szansę sprzedaży, ofertę, zamówienie lub fakturę. Niby drobiazg, ale w naprawdę gorącym sezonie takie rozwiązanie bardzo usprawnia pracę w CRM i pozwala na błyskawiczne podjęcie działań sprzedażowych. Poza rozwiązaniem desktopowym, CSMART dostępny jest także w wersji mobilnej na iOS i Androida. Tam mamy dostęp do podstawowej funkcjonalności w postaci panelu głównego, klientów, kalendarza, zadań i szans sprzedaży. Prosto, ale jednocześnie nie za dużo – tak naprawdę czego chcieć więcej podczas pracy w terenie lub w delegacji?

Nasze przemyślenia – plusy i minusy CSMART

CSMART jest narzędziem, obok którego raczej nie da się przejść obojętnie. Jedni stwierdzą, że to idealny CRM, inni zaś powiedzą, że za dużo, że nieczytelnie i że jakoś tak im ten system nie leży. Jeśli należycie do tej drugiej grupy – poczekajcie na maila od działu obsługi klienta i opiszcie wszelkie kwestie, które chcielibyście doprecyzować lub o których chcielibyście się dowiedzieć więcej. Czy jest to system, który nazwiemy intuicyjnym i prostym w obsłudze? Tak, tutaj nawet niedoświadczeni pracownicy po kilkudziesięciu minutach wdrożenia mogą rozpocząć samodzielną sprzedaż. Czy jednak CSMART zasługuje na miano najbardziej intuicyjnego systemu CRM? Można polemizować, jednak jeśli nie jest on najbardziej intuicyjny, to z pewnością zajmuje miejsce w ścisłej czołówce. Niepokoi jedynie fakt, że część użytkowników zgłasza na forum fatalny support i brak odpowiedzi na część zgłoszeń. My takich przygód z systemem nie mieliśmy, dlatego nie ma powodu, by z góry nastawiać się na złą współpracę – warto dać CSMART-owi szansę i korzystać z komunikacji asynchronicznej.

Blog

Artykuły na blogu

Przeczytaj artykuły poświęcone oprogramowaniu webowemu typu CRM.