preloader
4DigitalHub.com
Oprogramowanie sklepu online

Presta Shop

Presta Shop to jeden z najpopularniejszych systemów w Polsce do tworzenia sklepów online. Czy Presta Shop zasługuje na miano najlepszego systemu e-commerce?

Ocena końcowa:

4.5/5
Sklepy online

Recenzja Presta Shop

Sektor e-commerce to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi biznesu w Polsce. Handel w sieci cieszy się sporą popularnością już od ponad dekady, a pandemia koronawirusa dodatkowo zintensyfikowała ten typ działalności. Aby wejść do świata e-commerce, wystarczy jedynie produkt i system do tworzenia sklepów internetowych. Pierwsze zadanie to kwestia indywidualna, drugie natomiast można wykonać poprzez takie systemy, jak opisywany dzisiaj Presta Shop

Presta Shop – co wiemy o narzędziu?

Zapewne każdy, kto chociaż raz rozważał otwarcie własnego sklepu e-commerce, z pewnością słyszał o takim narzędziu jak Presta Shop. Po części jest to spowodowane agresywnym marketingiem i inwestycją w SEO/SEM narzędzia stworzonego we Francji. Presta wyłożyła naprawdę ciężkie pieniądze, by pojawiać się jako odpowiedź na wyszukiwanie konkurencji (tak było w przypadku Magento, Shoper, WooCommerce i Sky-Shop). Nie można jednak odjąć zasługi twórcom Presty, że ich narzędzie jest faktycznie cenione i spopularyzowane nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Ponad 300.000 użytkowników i 60 dostępnych wersji językowych pokazuje skalę całego przedsięwzięcia – a to wszystko w ciągu 15 lat istnienia Presta Shop. Dodajmy do tego naprawdę silnych partnerów – Google, Hostinger, Facebook, PayPal, Mailchimp i Stripe to tylko wybrane marki współpracujące z Prestą Shop.

Presta Shop – panel główny

Jeśli chcemy rozpocząć tworzenie własnego sklepu, w pierwszej kolejności należy znaleźć serwer, gdzie zainstalowana zostanie Presta Shop. Tutaj pomocą służy hosting od partnera – Hostinger, który cieszy się naprawdę dobrą opinią wśród użytkowników. Po instalacji Presta Shop możemy powierzyć konfigurację sklepu zewnętrznej agencji partnerskiej lub samodzielnie rozpocząć działania. My zdecydowaliśmy się na podgląd wersji demo – nie musimy więc ani wykupywać hostingu, ani też zlecać konfiguracji podmiotom trzecim. Nie zrażajcie się językiem angielskim – po wykupieniu licencji sklep będzie dostępny w polskiej wersji, demo jest anglojęzyczne. Po zalogowaniu się do back-endowej wersji systemu, pingwinek Preston zaprasza nas do samouczka, który pomoże nam sprawnie uruchomić sklep. Już w pierwszym kroku dowiadujemy się, jak utworzyć produkty, o czym powiemy więcej w kolejnym akapicie. Na tym etapie zrezygnowaliśmy z samouczka, ponieważ wolimy samodzielnie eksplorować całą mechanikę Presty. Ta z kolei jest na tyle intuicyjna, że pingwinek Preston może zostać spokojnie odesłany na emeryturę. Wszystko działa płynnie, a menu dostępne z lewej strony jest tak ułożone, by krok po kroku realizować konfigurację sklepu. Nie ma się do czego przyczepić.

Dodawanie produktu w Presta Shop

Dodanie produktu w Presta Shop nieco różni się od konkurencyjnych systemów – przede wszystkim mamy tutaj nie tyle kartę produktu, co całe centrum logistyczne. Przy okazji dodawania nowego produktu możemy zdefiniować nowe kategorie produktowe oraz dodać produkty powiązane (np. przy zakupie lampy możemy powiązać przedłużacz i żarówkę). Dodawane ceny możemy podać zarówno w wariancie netto, jak i brutto – system sam obliczy ostateczną należność na podstawie wybranej stawki VAT. Produkt może występować jako oferta z wieloma wariantami (klient może wybrać zmienne, np. kolor, waga, pojemność, itp.), jak również jako produkt bez kombinacji. Sprzedawca może zdefiniować informacje związane z wysyłką – jakie będą wymiary przesyłki, jaki jest orientacyjny czas doręczeniowy i jaka jest opłata za dostawę. Osoby z wiedzą SEO będą mogły wykorzystać zakładkę, w której zdefiniują meta tytuł i meta opis produktu. Nic więc dziwnego, że dodawanie jednego produktu może trwać zarówno mniej niż 2 minuty, jak również więcej niż 20 minut. Pod tym względem Presta stwarza ogromne możliwości, a sama funkcjonalność dodawania produktu jest bardzo łatwa. Naprawdę duży plus – dodając własne produkty, czuliśmy pewnego rodzaju satysfakcję z tego, jak przemyślana jest mechanika Presta Shop pod tym względem.

Funkcjonalność systemu Presta Shop

Po miłym zaskoczeniu związanym z produktem mieliśmy bardzo wysokie oczekiwania względem pozostałej części Presta Shop. Przejrzeliśmy pasek umieszczony po lewej stronie, który zawiera zakładki podzielone na tematyki sprzedaży (Sell), funkcjonowania (Improve) i konfigurację (Configure). Pierwsza z nich umożliwia realizowanie zleceń, zarządzanie relacjami z klientem oraz analizę statystyk. Druga zakładka jest najbardziej różnorodna – obsługuje aż sześć różnych kategorii działania. To tutaj skonfigurujemy wygląd strony i zainstalujemy dodatkowe wtyczki. Tutaj także ustawimy metody płatności oraz wskażemy, w jaki sposób możemy realizować wysyłkę zamówień. W końcu też tutaj podejmiemy działania marketingowe związane z naszym sklepem na Facebooku oraz na Google. Ostatnia zakładka to nic innego, jak ustawienia sprzedaży i funkcjonalności – można powiedzieć, że w tym panelu obsłużymy całą mechanikę strony. Wszystko działa stosunkowo prosto, jednak nie skonfigurujemy sklepu w kilka minut. Musimy się nad tym pochylić, szczególnie w zakresie wtyczek i customizacji – wiele dodatków wymaga dopłaty, a nikt nie chce przecież wydawać pieniędzy na coś, z czego i tak nie skorzysta.

Presta Shop – podsumowanie narzędzia do tworzenia sklepu

Presta Shop to darmowe narzędzie do stworzenia własnego sklepu internetowego, jednak przy słowie „darmowe” dajemy gwiazdkę. O ile sam mechanizm jest bezpłatny, o tyle nie założymy go bez jakichkolwiek funduszy. Konieczne jest „postawienie” sklepu, czyli wykupienie domeny, hostingu, certyfikatu SSL i personalizacja wyglądu strony. Zadanie to możemy zlecić agencji partnerskiej lub wykonać samodzielnie, a nawet jeśli wykonamy stronę we własnym zakresie, to możemy skorzystać ze szkoleń z Presty. Tak więc może to być sklep jednocześnie i najtańszy (raptem 250 zł rocznie), ale też i najdroższy (spokojnie jesteśmy w stanie przekroczyć budżet 10.000 złotych za same wtyczki optymalizujące konwersję). Samo tworzenie sklepu jest proste, nie wymaga ani wcześniejszego doświadczenia, ani też wieloletnich studiów informatycznych. Nie jesteśmy szczególnie zdziwieni faktem, że z Presta Shop korzystają setki tysięcy sklepów na całym świecie, w tym także te z Polski. Jeśli mamy już koncepcję tego, jak chcemy, by nasz sklep internetowy pracował i wyglądał, to z pewnością jest to jedno z lepszych narzędzi.
Blog

Artykuły na blogu

Przeczytaj artykuły poświęcone oprogramowaniu webowemu typu CRM.