preloader
4DigitalHub.com
Oprogramowanie sklepu online

Shoper

Shoper to jedno z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia sklepów online w Polsce. Czy w tym wypadku „najpopularniejszy” oznacza najlepszy? Sprawdźmy to!

Ocena końcowa:

4.5/5
Sklepy online

Recenzja Shoper

Wartość sektora e-commerce w Polsce w 2022 roku przekroczyła barierę 100 miliardów złotych. Na ten wynik składają się zarówno agregatory sprzedażowe, portale aukcyjne jak i niezależne sklepy poszczególnych podmiotów. Szczególnie ostatnie z nich są istotne – na swoim niezależnym sklepie można całkowicie oprzeć funkcjonowanie firmy, a przynajmniej otworzyć nowy kanał dystrybucji. Jednym z najpopularniejszych narzędzi do tworzenia własnego e-sklepu jest Shoper.

Shoper – co wiemy o narzędziu?

Shoper to polski system stworzony w 2005 roku z myślą o osobach, które chciały rozbudować handel stacjonarny o sklep internetowy. Dość szybko okazało się, że narzędzie umożliwia autonomiczne funkcjonowanie w przestrzeni e-commerce, dzięki czemu można stworzyć internetowy sklep bez fizycznej placówki. Niecała dekada wystarczyła, by ponad 10.000 firm posiadało swój sklep internetowy, działając nie tylko w skali lokalnej, ale też i globalnej. Shoper bazuje na modelu SaaS, czyli Software as a Service – cały nasz sklep znajduje się w wirtualnej chmurze. Nie trzeba instalować dodatkowego oprogramowania na swoim komputerze, a za techniczne aspekty, naprawy, aktualizacje i inne tego typu kwestie odpowiada zespół IT Shoper. Narzędzie z założenia miało być proste w obsłudze i cechować się dużą uniwersalnością, a łatwość miała przyciągać tych sprzedawców, którzy wcześniej nie funkcjonowali w e-commerce. Ostatnimi laty jednak wizerunek Shopera był mocno nadszarpnięty – z jednej strony wielu nieuczciwych sprzedawców realizowało swoje oszustwa właśnie przy pomocy sklepu postawionego w Shoperze. Z drugiej strony w Internecie coraz głośniej słychać o problemach, jakich przysparza praca przy użyciu tego narzędzia. Niepomni komentarzy typu „Odradzam Shoper” i negatywnych opinii, przechodzimy do założenia konta demo.

Shoper – panel główny

Dzień po założeniu konta otrzymaliśmy telefon od pracownicy Shoper, która to zaoferowała nam pomoc w konfiguracji sklepu. Podziękowaliśmy, choć doceniamy taki kontakt – dla nas dwa tygodnie to wystarczająco, by zapoznać się z Shoperem i stworzyć swój mockowy e-sklep. Na pierwszy rzut oka wszystko wydaje się jasne, przejrzyste i zrozumiałe – wita nas statystyka sprzedażowa w centralnej części ekranu. Po lewej stronie – między paskiem nawigacyjnym a statystyką – są powiadomienia, które informują nas o nadchodzących realizacjach zamówień oraz o zarejestrowanej aktywności w sklepie. Całość jest intuicyjna, choć podczas testów przez kilka dni zauważyliśmy pewną niepokojącą tendencję. Mianowicie – pojawiają się takie „okienka czasowe”, szczególnie w godzinach 17:00 – 20:00, że narzędzie się zacina, dane nie ładują się zbyt płynnie. Tego problemu natomiast nie odnotowaliśmy otwierając sklep w godzinach porannych i przedpołudniowych. Można przypuszczać, że winowajcą jest rozwiązanie SaaS – serwery w godzinach wieczornych mogą być nader obciążone, przez co całość działa nieco topornie. Pasek nawigacyjny Shopera podzielono na sześć głównych kategorii, z czego pierwsza z nich – Obsługa Sklepu – domyślnie rozwija się po zalogowaniu do sklepu. Nic dziwnego – w końcu to nasze centrum codziennej pracy.

Dodawanie produktu w Shoper

Pozostając w zakładce Obsługa Sklepu, klikamy w sekcję „Produkty”, by przejść do oferty naszego sklepu. Nim jednak przystąpimy do dodawania produktu, pamiętajmy o konfiguracji atrybutów, czyli elementów opisujących cechy produktu – wagę, wymiary, moc, materiał wykonania i tym podobne. Możliwe jest utworzenie kilku kategorii produktowych, dzięki czemu w ubraniach nie pojawi się nam atrybut rozdzielczości, a w elektronice nie będzie wyświetlany rozmiar odzieży. Jeśli chcemy szybko dodać nowy produkt, możemy zrobić to przy pomocy kliknięcia w plus wyświetlający się obok sekcji „Produkty”. Będąc już w sekcji produktów, klikamy z kolei na biało-niebieski przycisk „Dodaj produkt”. Otworzy się karta, w którym obowiązkowo należy dodać nazwę produktu, kod, kategorię i cenę. Dodatkowe pola to waga produktu, krótki i długi opis, nazwa producenta oraz stan magazynowy. Całość wieńczy możliwość utworzenia galerii, a zdjęcia można wygodnie dodać poprzez system drag&drop. Po stworzeniu produktów w Shoperze, możemy rozpocząć konfigurację naszego konta z zewnętrznymi portalami sprzedażowymi oraz porównywarkami cen, np. Allegro czy Ceneo. Pierwsza z platform odgrywa na tyle istotną rolę, że poświęcono jej odrębną sekcję w zakładce dodatków i integracji.

Funkcjonalność systemu Shoper

Jak u konkurencji, tak i tutaj znajdziemy zakładkę ze statystykami z całkiem pokaźną liczbą metod filtrowania i analityki. Możemy podejrzeć, które produkty były najczęściej oglądane i kupowane przez klientów oraz jakie frazy najczęściej wyszukiwano. Warto też zwrócić uwagę na procentową transakcyjność ze względu na sposób płatności czy metody dostawy. Skoro mowa o dostawach – warto tutaj wspomnieć, że partnerem Shopera jest InPost – wtyczkę do nawiązania współpracy znajdziemy w piątej zakładce „Dodatki i integracje” w sekcji „Integracje z partnerami”. Jeśli oferujemy produkty o wysokiej wartości, warto rozważyć współpracę z mBankiem i wprowadzeniu usługi „mRaty”. Dzięki temu klienci będą mogli zrobić zakupy na raty, a decyzja o udzieleniu pożyczki odbędzie się całkowicie online. Pozostając w kwestii finansów – w ostatniej zakładce „Ustawienia” znajdziemy sekcję „Płatności” – tam możemy skonfigurować dane do Płatności Shoper, która jest domyślnym kanałem rozliczeniowym. Alternatywnie możemy skorzystać z kilku innych wariantów płatności, wśród których znajdziemy PayPal, PayU, Przelewy24.pl czy Hotpay. Na uwagę zasługuje fakt, że sklep powiadamia nas mailowo o logowaniu do sklepu z nowego adresu IP – dodatki zwiększające bezpieczeństwo sklepu zawsze na plus.

Shoper – podsumowanie narzędzia do tworzenia sklepu

Shoper to całkiem prosty w obsłudze program ze sporymi możliwościami w zakresie tworzenia spersonalizowanego sklepu. Działanie „w zapleczu” jest łatwe nawet dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z e-commerce. Sporo dodatków w postaci aplikacji sprawi, że jesteśmy w stanie wyciągnąć maksimum z funkcjonalności sklepu. Plusy te jednak nie zmieniają faktu, że są istotne mankamenty. Po pierwsze – przy podstawowej wersji sklepu, czyli takiej, którą można testować za darmo przez 14 dni wszystko działa wyjątkowo topornie. Widać to już od początku, gdy karta „Jeszcze kilka sekund i Twój sklep będzie gotowy!” wyświetlała się przez dobrą minutę. Po drugie – na forach pojawiają się liczne skargi związane z konfiguracją poczty: hosting na minus, IMAP nie działa, kiepskiej jakości szyfrowanie. Część osób dość negatywnie odbiera fakt, że sklep opłaca się z góry na cały rok i brakuje możliwość płatności ratalnej lub zapłaty co miesiąc. Można przeczytać także negatywne opinie, gdzie użytkownicy Shopera próbowali uzyskać jakąkolwiek pomoc, ta jednak nie nadchodziła z suportu. Zbierając własne doświadczenia i opinie forumowiczów, na pierwszy rzut oka jakość jest całkiem dobra, ale też jesteśmy w stanie zrozumieć exodus e-sprzedawców, którzy wymagają perfekcji w działaniu.

Blog

Artykuły na blogu

Przeczytaj artykuły poświęcone oprogramowaniu webowemu typu CRM.