preloader
4DigitalHub.com
System zamówień online

UpMenu

UpMenu to jedno z narzędzi dedykowanych branży gastronomicznej. Dzięki niemu możliwe jest przyjmowanie zamówień online i zarządzanie jego realizacją.

Ocena końcowa:

4.5/5
Oprogramowanie do zamówień jedzenia

Recenzja UpMenu

Coraz większa liczba ludzi korzysta z dobrodziejstw szeroko pojętego świata e-commerce. Dotyczy to już nie tylko zakupów online czy płatności rachunków przez bankowość internetową, ale także zamawiania jedzenia. Aby było to możliwe, restauracja powinna posiadać responsywny system obsługi zamówień online. Jedną z takich aplikacji jest UpMenu – narzędzie dedykowane rozmaitym podmiotom z branży gastronomicznej. Sprawdźmy więc, co oferuje restauratorom UpMenu.

Dlaczego restauracje potrzebują systemów do zamówień online?

Nie jest sekretem, że współczesny rynek gastronomiczny staje się coraz trudniejszy tak dla nowych podmiotów, jak i starych wyjadaczy. Oczekiwania konsumentów rosną, szczególnie dzięki łatwemu podróżowaniu i możliwości porównania, czy włoska pizza jest faktycznie taka, jaką zjemy w Bolonii, Neapolu czy Palermo. Pojawiło się także coś, co można zdefiniować jako „wygodnictwo” – szukamy takich metod, które pozwolą nam osiągnąć cel w najprostszy i najszybszy sposób. Tym samym oczekujemy od restauracji już nie tylko obsługi na wynos czy na dowóz, ale realizacji zamówień złożonych online. Proces ma być maksymalnie prosty – klient dodaje potrawy do wirtualnego koszyka, opłaca zamówienie i czeka, aż jego ulubione dania dotrą pod same drzwi. Kto tego nie rozumie lub próbuje przekłamać rzeczywistość, sam siebie skazuje na zmniejszenie obrotów i odpływ co bardziej zdigitalizowanych klientów. Dlatego też systemy do zamawiania online stają się prawą ręką każdego restauratora, który w ten sposób obsługuje nie tylko klientów w lokalu, ale też tych pozostających w swoich domach.

UpMenu – co dowiadujemy się ze strony www?

Odstawmy na bok rozważania związane z konkurencją na rynku gastronomicznym i zerknijmy na stronę UpMenu. Wszystko wygląda na pierwszy rzut oka obiecująco – prosty tekst, przejrzysty układ zawierający konkretne informacje. Wiemy, co otrzymamy po nawiązaniu współpracy z UpMenu, jakich narzędzi możemy się spodziewać i ile możemy zaoszczędzić w porównaniu do aplikacji typu Pyszne.pl czy Uber Eats. Co jakiś czas rzuca się w oczy fioletowy przycisk z zachęcającym tekstem „Wypróbuj za darmo” i tutaj należy się głęboki ukłon w stronę twórców UpMenu. W przeciwieństwie do konkurencji, UpMenu oferuje samodzielną rejestrację i logowanie oraz siedmiodniowy pakiet trialowy za darmo. Gdyby zależało mi na czasie, a konfiguracji dokonywałbym w godzinach wieczornych, nie miałbym ochoty czekać do następnego dnia, by dostać wycenę lub dostęp do konta testowego. Zamiast tego już projektowałbym sobie stronę www, konfigurowałbym potrawy, generował kody QR z wirtualnym menu czy tworzył promocje. Przechodzimy więc do rejestracji – podajemy nazwę restauracji, adres e-mail, numer telefonu, wymyślamy hasło i zaczynamy.

Panel główny systemu do zamawiania online UpMenu

Nim jednak zaczniemy faktyczne buszowanie po panelu UpMenu, musimy potwierdzić nasz adres e-mail. Jeśli zdarzy się Wam literówka (tak jak mi, bywa), będziecie musieli odczekać 10 minut na ponowne utworzenie konta. Po potwierdzeniu adresu mailowego ukaże się nam panel zachęcający do skonfigurowania swojego konta w UpMenu. Tutaj mamy do wyboru dwie możliwości – wprowadzenie całości przez zespół UpMenu lub wykonanie czynności własnoręcznie przy wsparciu przewodnika. Warto dodać, że samodzielność popłaca – system zachęca nas 20-procentowym rabatem na zakup pierwszego abonamentu po realizacji wszystkich zadań. Założenie, że grywalizacja zadziała motywująco jest jak najbardziej prawidłowe i bardzo szybko zaangażowaliśmy się w budowanie mockowej strony naszej nieistniejącej restauracji. Od razu zaczęliśmy eksplorację narzędzia i z każdym kolejnym krokiem nie tylko poznawaliśmy kolejne mechanizmy UpMenu, ale też otrzymywaliśmy dodatkowe dni próbne (łącznie można dostać dodatkowy tydzień za darmo). Twórcy UpMenu zadbali o to, by przejście do kolejnych kroków odbywało się „za rączkę” – ukończysz pierwszy moduł, to od razu idziemy do kolejnego. Nie sposób się w tym pogubić, samouczek nam we wszystkim pomoże, a i sama intuicyjność działania UpMenu na plus.

UpMenu – baza produktów

Choć na pierwszy rzut oka możemy się poczuć nieco przytłoczeni dużą ilością bodźców, to wystarczy kilkanaście sekund, by zorientować się, jak posługiwać się bazą produktów. Po lewej stronie mamy kategorie, które możemy swobodnie modyfikować – dodawać nowe elementy, edytować ich nazwę oraz zarządzać ich widocznością. Pośrodku pojawia się nasze menu – z tego poziomu możemy dodać zdjęcie gotowej potrawy oraz zmienić nazwę główną produktu. Tutaj nie można nic więcej zrobić z dodaną pozycją, dopiero po kliknięciu w ikonę pióra po prawej stronie zostaniemy przeniesieni do trybu edycji potrawy. Edycja oznacza możliwość dodania opisu, przypisania im wariantów (np. wariant rozmiaru – mały / średni / duży) czy etykietowania produktów. Po prawej stronie mamy dwie zakładki w układzie pionowym – „Warianty” oraz „Etykiety”. Pierwsza z nich pozwala dodawać przypisywanych wariantów, takich jak wspomniany wcześniej rozmiar. Druga z kolei służy do tworzenia etykiet, takich jak „Zawiera gluten”, „Produkt wegański”, „Potrawa ostra” czy „Nowość!”. Wszystko tutaj wygląda dobrze i działa bez zarzutu – dodawanie produktów w UpMenu jest dziecinnie proste. Wszelkie wprowadzone zmiany możemy natychmiast podejrzeć – wystarczy kliknąć w fioletowy przycisk „Podgląd” w prawym górnym rogu.

Dodatkowe funkcjonalności UpMenu

Podczas swobodnej eksploracji funkcjonalności UpMenu kliknęliśmy w wyraźnie migające, przyciągające spojrzenie powiadomienie z zakładki „Zamówienia”. Okazuje się, że system wygenerował dla nas trzy mockowe zamówienia, które możemy przyjąć do realizacji lub odrzucić. Nim podejmiemy decyzję, otrzymujemy wszystkie informacje jak na tacy – kto i co zamówił, ile wynosi należność i w jaki sposób dojdzie do rozliczenia oraz pod jaki adres ma być dostawa. Co wrażliwych na przeraźliwe dźwięki ostrzegamy, że system uraczy Was naprawdę ostro brzmiącym (na dłuższą metę irytującym) dźwiękiem telefonu. Przechodząc do innych funkcjonalności – system do zamawiania UpMenu umożliwia podjęcie dodatkowych działań marketingowych. Wśród nich należy wskazać piątą od góry zakładkę „Opinie”, która na bieżąco pokazuje pojawiające się komentarze i oceny klientów. Zaraz pod nią mamy ikonę megafonu, która reprezentuje zakładkę „Marketing”. Kupony, programy lojalnościowe, kampanie i rabaty to tylko wybrane pozycje służące do generowania incentive’ów dla klientów. O tym, czy podjęte przez nas działania były skuteczne, dowiemy się z zakładki „Raport”. Zobaczymy tam sprzedaż w wybranym okresie, sprawdzimy historię zamówień, otrzymamy zestawienie najpopularniejszych produktów i podejrzymy kartotekę klientów.

Ile kosztuje system zamówień UpMenu?

System zamówień UpMenu przygotował trzy warianty planów dla restauratorów: Basic w cenie 149 PLN miesięcznie, Standard za 249 PLN miesięcznie i Premium wyceniony na 499 PLN miesięcznie. Jak można się domyślić, każdy z planów odpowiada innym potrzebom i zawiera inne funkcjonalności. Basic jest kierowany raczej dla małych restauracji lub takich, które spodziewają się sporadycznego napływu zamówień, Premium to pakiet z najbardziej rozbudowaną funkcjonalnością, zaś Standard to swoisty kompromis. Warto zwrócić uwagę, że przy pakiecie Basic i Standard liczba zamówień w miesiącu wynosi odpowiednio 90 i 250, a za każde kolejne zamówienie ponad miarę restaurator musi dopłacić 5 PLN. Z dopłatą spotkamy się również w przypadku chęci uruchomienia programu lojalnościowego (99 PLN / miesiąc) oraz stworzenia aplikacji mobilnej na Android i iOS (200 PLN / miesiąc). Tym sposobem pakiet bez jakichkolwiek ograniczeń wyniesie nas 798 PLN miesięcznie, co – powiedzmy sobie szczerze – nie jest najtańszym rozwiązaniem. Mimo wszystko nie będą to aż tak duże koszty, jak w przypadku prowizji naliczanych przez Pyszne.pl, Uber Eats, Glovo czy Wolt.

Blog

Artykuły na blogu

Przeczytaj artykuły poświęcone oprogramowaniu webowemu typu CRM.