preloader
4DigitalHub.com
Oprogramowanie sklepu online

WooCommerce

WooCommerce to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w zakresie e-commerce. Sprawdź, czy warto otworzyć własny sklep na bazie WordPress dzięki WooCommerce,

4.5/5
Sklepy online

Recenzja WooCommerce

Zapewne każdy, kto miał okazję prowadzić własnego bloga czy stronę www wie, czym jest WordPress. To jedno z najlepszych rozwiązań jeśli chodzi o tworzenie i zarządzanie swoją stroną internetową. Twórcy WordPress postanowili zrobić ukłon w kierunku osób, które chcą dołączyć do sektora e-commerce. Można oczekiwać, że WooCommerce będzie przemyślanym, godnym uwagi rozwiązaniem. Jednakże czy faktycznie tak jest i czy opłaca się tworzyć swój sklep w WooCommerce?

WooCommerce – co wiemy o narzędziu?

Czym jest WordPress – nie trzeba raczej nikomu tłumaczyć, ale gwoli przypomnienia: system do tworzenia stron www oraz zarządzania nimi. Zanim ktoś się oburzy, że tekst ma dotyczyć WooCommerce, a nie WordPressa, uspokajamy – tak być powinno. Prawda jest bowiem taka, że WooCommerce nie jest odrębnym bytem, a wtyczką, którą można dodać do swojej strony postawionej na WordPressie. Co za tym idzie – WooCommerce nie będzie obsługiwany na innych systemach zarządzania treścią, np. na Joomla! To dość istotne ograniczenie, które z góry zawęża grupę docelową, niejako też wymuszając na osobach wchodzących w świat e-commerce przywiązanie do rozwiązań WordPress. Czy jest to jednoznaczny minus? Zależy, jak na to spojrzeć. My widzimy w tym pewną zaletę – możliwość współdzielenia hostingu, uniwersalne wtyczki (o ich brak nie musimy się martwić w przypadku WP) czy korzystanie z rozwiązań, które po prostu są uznawane za dobre. W przypadku WooCommerce nie ma możliwości samodzielnego podglądu wersji demo, stąd też screeny insightowe pochodzą ze strony WooCommerce. Warto dodać, że jest to jedno z najpopularniejszych narzędzi – aż 1/5 wszystkich sklepów online „stoi” na WooCommerce.

Dodawanie produktu w WooCommerce

Zanim faktycznie dodamy produkt do oferty, należy skonfigurować kategorie, tagi i atrybuty – to wszystko posłuży nam do „opisywania” produktów. Cała funkcjonalność produktowa kryje się w zakładce „Products”, zaraz pod ikonką WooCommerce. Gdy już to zrobimy, możemy dodać produkt klikając na „Add Products”. Całość do bólu przypomina publikację wpisu, dlatego osoby, które prowadziły bloga na WordPressie, doskonale odnajdą się w systemie. Należy też określić, czy produkt, który dodajemy, ma postać fizyczną czy niematerialną. Po przygotowaniu tytułu i opisu nowego produktu, przechodzimy do zakładki „Product data” i określamy cenę, stawkę podatkową oraz zasady dostawy i płatności. Tutaj warto wspomnieć, że w przypadku usług oraz dóbr w postaci niematerialnej (np. masaż sportowy pleców), okienko z dostawą nie będzie wyświetlane. Dodatkowo możemy tworzyć działania crosselingowe poprzez powiązanie produktu (np. spodnie i pasek, latarka i bateroe) czy też podać liczebność produktu w magazynie. Jeśli planujemy launching produktu na konkretny dzień i godzinę, WooCommerce umożliwi „publikację” towaru z datą przyszłą – zupełnie jak wpisy na blogu.

Funkcjonalność systemu WooCommerce

Słowo klucz w przypadku WooCommerce to „wtyczki”. Przy ich pomocy jesteśmy w stanie tak skonfigurować sklep, by odpowiadał na wszystkie potrzeby, a jeśli nie, to przynajmniej na zdecydowaną większość naszych oczekiwań. Ci, którzy chcą się skupić na samej sprzedaży, mogą zainstalować kilka podstawowych plug-inów i ruszać w świat. Ci natomiast, którzy są orędownikami działań marketingowych, bez wątpienia dodadzą co najmniej kilkanaście użytecznych rozwiązań. Warto jednak pamiętać, by w ferworze konfiguracji nie przesadzać z wtyczkami – każda z nich spowalnia nasz sklep, co bez wątpienia negatywnie przełoży się na doświadczenia konsumentów. Równolegle cały czas trzeba mieć z tyłu głowy to, że WooCommerce to „tylko i aż” dodatek do WordPress. Oznacza to konieczność zagospodarowania innych obszarów strony, co w naturalny sposób sprawia, że WooCommerce lepiej sprawdzi się w roli sklepu merchowego niż stricte kanału sprzedażowego. Dropshipperzy raczej nie będą usatysfakcjonowani tym, jak działa WooCommerce i już z góry sugerujemy poszukanie innej platformy sprzedaży.

WooCommerce – podsumowanie narzędzia do tworzenia sklepu

Gdybyśmy chcieli określić WooCommerce jednym słowem, najlepiej byłoby użyć określenia „uniwersalne”. Odnajdzie się tutaj szereg podmiotów – od małych sklepów z rękodziełem przez szkoły językowe aż po specjalistyczne hurtownie. WooCommerce – zupełnie jak WordPress – jest rozwiązaniem, które możemy określić jako freemium. Samo korzystanie z wtyczki sklepowej jest nieodpłatne, podstawowa konfiguracja jest darmowa. Nie oznacza to jednak, że postawimy sklep za darmo – pierwszym kosztem jest wykupienie hostingu, a kolejne związane są z wtyczkami do obsługi sklepu. Zapłacimy m.in. za konfigurację płatności, powiązanie z firmami kurierskimi czy narzędziami (re)marketingowymi. Widać tu pewną analogię do Presta Shop – jeśli chcemy, to zamkniemy się w skromnym budżecie 200-300 złotych, a jest też taka możliwość, że bez trudu sięgniemy w okolice pięciocyfrowych kwot. Bez wątpienia będzie to dobry wybór dla tych osób, które mają zamiar aktywnie prowadzić blog i działać w zakresie pozycjonowania. Trudno o lepsze narzędzie, które tak chętnie przyjmuje zabiegi SEO / SEM, a które oferuje jednocześnie tak wiele możliwości.
Blog

Artykuły na blogu

Przeczytaj artykuły poświęcone oprogramowaniu webowemu typu CRM.