preloader
4DigitalHub.com
System zamówień online

Restaumatic

Restauracja musi być gotowa do obsługi zarówno klienta na miejscu, jak i take-away. Zamówienia internetowe można realizować poprzez system Restaumatic.

Ocena końcowa:

4.5/5
Oprogramowanie do zamówień jedzenia

Recenzja UpMenu

Własna restauracja jest niczym mechanizm zegarka – każdy jej element musi sprawnie działać i wykonywać swoje obowiązki, by klienci byli usatysfakcjonowani. Świeże składniki, atrakcyjne menu i kompetentny kucharz to kwestie związane z kuchnią. Czysta sala z miejscami siedzącymi i odpowiednia interakcja z gościem pozostają w gestii obsługi kelnerskiej. Nie można jednak zapominać o realizacji zleceń online, które mogą być zarządzane poprzez systemy takie jak Restaumatic.

Aplikacje do zamawiania online – podstawa w gastronomii

Domówka, oglądanie meczu ze znajomymi, niezapowiedziana wizyta czy zwykły brak chęci do gotowania czegoś w domu. Któż z nas nie miał ochoty lub potrzeby, by zamówić swoją ulubioną pizzę, burgery czy dania kuchni chińskiej? Zakładając, że nie mamy akurat ochoty na haute couture w postaci wykwintnej kolacji z wine pairingiem w restauracji aspirującej do gwiazdki Michelin, z pewnością sięgniemy po smartfon. Tam wejdziemy na stronę naszej ulubionej burgerowni, pizzerii czy dowolnego innego lokalu, by złożyć zamówienie. Jeśli dana restauracja nie będzie dysponować takim systemem, to jesteśmy pewni, że w większości przypadków potencjalny klient przejdzie do konkurencji w nadziei na szybkie podanie zamówienia. Niewiele osób zdecyduje się na telefon do restauracji, a jeszcze mniej uda się osobiście, by wziąć zamówienie na wynos. Nic więc dziwnego, że aplikacje do zamawiania online stają się obecnie standardem, którego klient niejako oczekuje. Kto tych oczekiwań nie spełnia, automatycznie traci część potencjalnych klientów – a szkoda, by przez brak takiego systemu pieniądze uciekały. Rozwiązaniem na tę bolączkę może okazać się Restaumatic – jeden z największych tego typu systemów dostępnych dla polskich lokali.

Restaumatic – czego dowiadujemy się ze strony www?

Wchodzimy na stronę Restaumatic i widzimy w sumie trochę wszystkiego, a trochę też niczego. Z jednej strony wiemy, że jest to jeden z najpopularniejszych systemów, który był opisywany przez takie media, jak chociażby Forbes czy INN:Poland. Z drugiej strony nie sposób znaleźć cennika usług poza adnotacją o indywidualnej wycenie i banerze, który pojawia się u góry ekranu. Z grubsza wiemy, co otrzymamy – profesjonalną stronę www z systemem zamawiania, system RePOS, narzędzia marketingowe oraz opiekuna. Jednakże jeśli chcemy dowiedzieć się szczegółów, albo zostaniemy odesłani pod ten sam adres www (który niestety rzuca niewiele jaśniejsze światło na sprawę), albo możemy wybrać opcję kontaktu – wówczas pojawia się formularz e-mail. Jest jeszcze czat, gdzie faktycznie możemy uzyskać więcej szczegółów na temat działania Restaumatic. Skorzystaliśmy z czatu, by poprosić o wgląd do wersji demonstracyjnej systemu, jednak taką możliwość mieliśmy otrzymać dopiero po wysłaniu zapytania do działu obsługi klienta. Dostęp otrzymaliśmy po pięciu dniach roboczych, co się okazało najdłuższym czasem oczekiwania na możliwość zapoznania się z systemem.

Panel główny systemu do zamawiania Restaumatic

Logujemy się do konta testowego Restaumatic i widzimy ascetyczną, zwięźle opisaną stronę główną. Proszę nas źle nie zrozumieć – w tym wypadku „mniej znaczy więcej”, toteż określenie „ascetyczny” należy rozpatrywać w kategoriach komplementu. Na pulpicie głównym mamy sześć podstawowych kategorii oraz zakładkę pomocy. Z jednej strony jest ona przemyślana, bowiem najważniejsze elementy są w zasięgu kliknięcia. Z drugiej – my byśmy dodali jeszcze jeden kafelek – najlepiej „Harmonogram”, aby móc sprawnie zarządzać personelem restauracji. Opcjonalnie można byłoby wymienić „Obszary dostaw” na centrum zarządzania mediami społecznościowymi. Sugerujemy to ze względu na fakt, że obszary dostaw raczej zmieniają się dość rzadko, a jednak kontakt z klientem poprzez Facebooka czy Instagrama warto regularnie podtrzymywać. No ale to już kwestia udoskonaleń – sam panel główny Restaumatic jest przejrzysty, działa bez zarzutu, po prostu jest poprawnie. Nawigacja nie sprawia problemów, dlatego po pierwszym zapoznaniu przechodzimy do modyfikowania menu. Bez różnicy, czy klikniemy w kafelek „Modyfikuj Menu” na stronie głównej, czy wybierzemy zakładkę „Restauracje”, a następnie „Menu” – i tak wylądujemy w tym samym miejscu.

Restaumatic – baza produktów

Minimalistyczna szata pozostaje, za to widzimy po lewej stronie pasek nawigacyjny. Dzięki temu będziemy mogli wejść w głębsze struktury Restauatic. Tymczasem przyjrzyjmy się menu i możliwości modyfikacji bazy produktów. Na podstawowej stronie widzimy nazwę dania, ikonę (jeśli dodaliśmy zdjęcie produktu) oraz cenę – te elementy możemy szybko edytować. Restaumatic pozwala także z tego widoku szybko zablokować dostępność potrawy – jeśli się wyprzedała, wystarczy kliknąć w zielone kółeczko, by zmienić na „chwilowo niedostępny” (przekreślony stoper) lub niedostępny (czerwone kółko). Jeżeli zaś będziemy chcieli zmodyfikować opis, dodać składniki i zdefiniować rozmiary porcji, musimy skorzystać z edycji menu (ikona pióra). Będąc już w karcie produktu, możemy edytować szczegółowe informacje – okresową dostępność produktu (np. danie dostępne tylko w weekendy) czy dodać listę alergenów. Po prawej stronie menu zobaczymy, że baza produktów jest na bieżąco modyfikowana. Dzięki temu możemy szybko skontrolować, czy wszystkie oferowane przez nas potrawy zostały wprowadzone do systemu Restaumatic.

Dodatkowe funkcjonalności Restaumatic

„Zwiedzając” dalsze zakamarki Restaumatic, nie sposób odnieść wrażenie, że panuje tu lekki chaos. Zakładka „Raport sprzedaży” jest oderwana od kategorii „Optymalizacja sprzedaży”, co wydaje się nieco nielogiczne. „Harmonogramy”, „Przerwy w pracy” oraz „Galeria” znajdują się w kategorii „Ustawienia”. Można byłoby oczekiwać, że elementy związane z managementem kadrowym będą w osobnej grupie, a sam panel ustawień zostanie przeznaczony wyłącznie na mechanikę wewnętrzną systemu. Mimo tego drobiazgu do systemu można się przyzwyczaić, tym bardziej, że ma on praktycznie wszystko, czego można oczekiwać od systemu zamówień online. Warto zwrócić uwagę właśnie na moduł zamówień – system zbiera w jednym miejscu wszelkie spływające zamówienia. Jeśli jesteśmy podpięci pod Uber Eats, Wolt, Glovo, Pyszne.pl czy inne agregatory, zobaczymy stosowną informację w kolumnie „źródła”. Dzięki temu będziemy wiedzieli, czy zamówienie ma dostarczyć własny kurier, osoba z zewnątrz, czy też klient sam odbierze swoje zamówienie. Cały system jest poprawny – ani nie jest ponadprzeciętnie rewelacyjny, ani też specjalnie nie wadzi.

Ile kosztuje system zamówień Restaumatic?

W przeciwieństwie do pozostałych omawianych narzędzi, Restaumatic nie ma ujednoliconego cennika podanego na stronie. Zgodnie z informacjami na stronie, wyceny dokonywane są indywidualnie na podstawie danych przedłożonych w formularzu zgłoszeniowym. Jeśli jednak poszperamy w Internecie, znajdziemy interesującą nas informację: 19 PLN opłaty inicjalnej oraz 2,8% prowizji od zamówienia. Brzmi całkiem ciekawie, szczególnie gdy weźmiemy pod uwagę całkowicie darmowe przygotowanie w pełni funkcjonalnej strony www. Wspomnieliśmy jednakże o pojawiającym się banerze odnośnie specjalnej promocji dla nowych restauracji z prowizją 1,8%. Po kliknięciu możemy wyczytać, że do końca obecnego miesiąca i na cały przyszły miesiąc nowe lokale otrzymają preferencyjne warunki: obniżoną prowizję 1,8%. Haczyk polega na tym, że promocja jest dostępna do 30 września… ale którego roku? Tego już nie wiemy, jednakże bierzemy tę informację za dobrą monetę i traktujemy ją jako aktualną. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno 1,8%, jak i 2,8% to o wiele atrakcyjniejsze prowizje niż 25-30% pobierane przez Glovo, Uber Eats czy Wolt.

Blog

Artykuły na blogu

Przeczytaj artykuły poświęcone oprogramowaniu webowemu typu CRM.