WordPress to aktualnie jedno z najchętniej wykorzystywanych narzędzi do zarządzania zasobami w sieci. Co czwarta strona powstała poprzez gotowe rozwiązania w WordPress, a 2 na 3 stron w jakiś sposób wykorzystuje działanie WordPress. Jednym z takich działań jest możliwość pozyskiwania kontaktów, które następnie w prosty sposób zaimportujemy do CRM. Jak to zrobić? Na to pytanie szczegółowo odpowiemy w poniższym tekście.

WordPress - co to jest?

Zapewne większość osób wie, że strony internetowe to nie są byty zawieszone gdzieś w próżni czy też abstrakcyjne, niezdefiniowane formy. To tak naprawdę napisany kod o ściśle usystematyzowanej, logicznej budowie, która odpowiada na zapytania. I tutaj mamy dwie opcje tworzenia tych kodów, czyli – kolokwialnie mówiąc – „stawiania” stron internetowych. Pierwsza z nich zakłada tworzenie wszystkiego od podstaw ręcznie, gdzie kod pisany jest osobiście przez programistę. Druga to skorzystanie z gotowych rozwiązań oferowanych przez narzędzia CMS. WordPress należy do tej drugiej grupy – to najpopularniejszy CMS, który jest wykorzystywany na całym świecie. Przy jego pomocy stworzono setki tysięcy, jeśli nie miliony stron internetowych: od blogów przez portfolio zawierające zdjęcia i teksty aż po portale informacyjne czy firmowe strony wizytówkowe. Mawia się, że geniusz tkwi w prostocie – tak jest i w WordPressie, który jest bardzo łatwy w użytkowaniu i poradzi sobie z tym praktycznie każdy. Sam WordPress może być dopasowany do naszych potrzeb przy pomocy tzw. wtyczek.

Rola wtyczek w WordPress

Wtyczka to nic innego jak swoiste rozszerzenie danego programu lub narzędzia o dodatkowe możliwości. To tak, jak przy konfiguracji nowego auta – producent oferuje nam podstawową wersję, a my – zależnie od upodobań – możemy je rozszerzyć o np. isofix, przyciemniane szyby, dach panoramiczny czy podgrzewane fotele. Dokładnie tak samo jest z WordPressem – twórcy tekstowi mogą skorzystać np. z wtyczki YoastSEO, która pomoże im w analizie wyników SEM/SEO przygotowanego tekstu. Osoby prowadzące stronę z newsami zechcą stworzyć sekcję komentarzy – ta będzie dostępna dzięki wtyczce Disqus. Ci, którzy zechcą pozyskiwać leady lub poznawać opinię internautów, z pewnością skorzystają z wtyczki do tworzenia formularzy, jakim jest WPForms. Nieprzypadkowo wspominamy o ostatniej z wtyczek, ponieważ jest ona szczególnie cenna dla osób prowadzących własną działalność handlowo-usługową. Przy pomocy takiego narzędzia tworzymy listę potencjalnych i faktycznych klientów, którą następnie możemy wgrać do naszego wewnętrznego systemu CRM.

Co ma wspólnego SalesWizard CRM z WordPress?

Praktycznie każdy biznes musi dbać o relacje z klientami, by Ci nie zrezygnowali z usług, przenosząc się do konkurencji. Doskonale wiedzą o tym przedsiębiorcy funkcjonujący na takich rynkach, jak bankowym, ubezpieczeniowym czy medycznym. Nieodłącznym narzędziem w takich firmach jest system CRM, a wśród nich bardzo chętnie wybierany jest SalesWizard. Dlaczego? Ponieważ jest to w pełni polski, intuicyjny CRM, który otwiera szereg nowych możliwości, wspierając biznes w codziennym funkcjonowaniu. Podobnie jak SalesWizard, tak i WordPress stanowi nieodłączną część wielu firm, które funkcjonują w przestrzeni online. Teraz, dzięki przygotowanej przez SalesWizard wtyczce, istnieje możliwość integracji obu narzędzi w zakresie kontaktów. Nie musisz ręcznie przenosić danych odnośnie Twoich klientów – wtyczka automatycznie wykona tę pracę. Do Twojego systemu CRM zostaną wgrane zarówno dotychczasowe kontakty, jak i te, które pozyskasz w przyszłości.

Import kontaktów z WordPress do SalesWizard CRM

Nim przystąpisz do instalacji wtyczki od SalesWizard, upewnij się, że Twoja strona przewiduje funkcjonalność tworzenia formularzy kontaktowych. Jeśli wcześniej nie instalowałeś takiej wtyczki, zrób to teraz – rekomendujemy wybór Contact Form 7 i WP Forms. Jeżeli Twój WordPress ma już zainstalowaną wtyczkę do tworzenia formularzy kontaktowych, możesz bezpośrednio przejść do instalacji wtyczki od SalesWizard. Pobierz ją z oficjalnej strony WordPress – wtyczki znajdziesz w zakładce „Download & Extend”. Następnie zainstaluj Official SalesWizard CRM Plugin poprzez stronę WordPress.org. Po instalacji i aktywacji wtyczki pozostanie Ci tylko uzupełnienie wymaganych pól w zakładce „setting tab”. Po wykonaniu powyższych kroków Twoja wtyczka importująca kontakty z WordPress do SalesWizard jest gotowa. Kontakty zostaną zaimportowane, a następnie pojawią się w Twoim systemie CRM, na których od razu możesz rozpocząć pracę.

Co jeszcze warto wiedzieć o wtyczce Official SalesWizard CRM Plugin?

Official SalesWizard CRM Plugin – bo tak brzmi pełna nazwa przygotowanej przez nas wtyczki – dostępna jest na oficjalnej stronie WordPressa. W prosty sposób możesz ją pobrać i zainstalować na swoim komputerze, a następnie zsynchronizować SalesWizard i formularze zapisane w WordPressie. Narzędzie jest całkowicie darmowe – ani SalesWizard, ani też WordPress nie będą wymagać od Ciebie jakichkolwiek opłat. Wtyczka dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej, co ułatwi pracę osobom nieposługującym się na co dzień językiem polskim. W ramach Official SalesWizard CRM Plugin obsługiwane są najpopularniejsze formularze kontaktowe podpięte do WordPress, takie jak wspomniane wcześniej WP Forms i Contact Form 7. Warto też podkreślić, że użytkownicy SalesWizard mają możliwość importowania kontaktów z innych źródeł. W poprzednich artykułach pisaliśmy o tym, jak można wgrać formularz kontaktowy m.in. do Google Ads i Facebook Ads. Wszystkich zainteresowanych niniejszą tematyką odsyłamy na bloga firmowego prowadzonego pod patronatem SalesWizard.