Zapewne każdy, kto prowadził własnego bloga mógł dostrzec specyficzną ikonę – literę W wpisaną w okrąg. Logotyp ten odwoływał się do WordPressa – jednego z najpopularniejszych narzędzi do zarządzania treścią, stąd oznaczenie CMS. System napisany w języku PHP bardzo szybko zyskał zwolenników na całym świecie, zyskując blisko 2/3 udziału na rynku CMS-ów. Nic więc dziwnego, że WordPress stał się najpopularniejszym CMS-em w Polsce, z którym można uwolnić potencjał strony.

Czym jest CMS?

Nim przyjrzymy się samemu systemowi WordPress, warto wyjaśnić pojęcie CMS gwoli systematyzacji wiedzy. CMS to skrótowiec rozwijany do angielskiej formy Content Management System, czyli system zarządzania zawartością. Pod hasłem „zawartość” rozumiemy w tym przypadku wszelkie treści – teksty, grafiki czy video – wyświetlane na stronie www. Standardowo takie kwestie można zmieniać przy wykorzystaniu języków programowania, takich jak HTML czy CSS. Tutaj jednak nawet osoba będąca laikiem w świecie IT otrzymuje narzędzie w postaci CMS, które intuicyjnie przeprowadzi przez cały proces modyfikowania treści. Intuicyjność to nie jedyny aspekt, który należy brać pod uwagę przy wyborze takiego narzędzia. Liczy się również fakt, jak wiele zmian możemy nanieść oraz w jaki dokładnie sposób możemy zarządzać treścią. Z jednej strony tworzenie pogrubień czy dobór fontów oczywiście ma znaczenie w kwestii estetycznej. Z drugiej jednak strony dobrze byłoby mieć możliwość podejmowania działań z zakresu SEO i SEM, by strona była jeszcze lepiej pozycjonowana. Tutaj istotne będzie umożliwienie takich działań jak tworzenie meta tagów, meta opisów, linkowanie do przyjaznych URL-i czy odpowiednia strukturyzacja i kompozycja tekstu.

WordPress jako CMS

Kiedy powiemy „WordPress” wśród osób pośrednio lub bezpośrednio związanych z programowaniem, pierwsze skojarzenie powędruje w rejony systemu CMS. Nie bez powodu – zamiast tworzyć własnoręcznie kod danej strony, WordPress umożliwia napisanie, a następnie zarządzanie kodem w prosty sposób. Ktoś mógłby powiedzieć „kolejny gotowiec”, „droga na skróty”, – i co z tego? Nie każda osoba ma silną potrzebę własnoręcznego pisania kodu, tym bardziej zlecania tego firmom za kilkanaście tysięcy złotych. Czy wyobrażacie sobie, by emerytka uwielbiająca gotować dodawała swoje przepisy na stronie, którą sama sobie postawiła? Czy nastolatek zleci utworzenie bloga za blisko 15.000 złotych, na którym napisze recenzje książek? Niedorzeczność, prawda? WordPress eliminuje tutaj dwa podstawowe problemy, które mogłyby zniechęcić osoby spoza IT do dodawania contentu. Po pierwsze – znajomość języków programistycznych. Nie musisz być asem HTML’a, mistrzem CSS’a czy ekspertem PHP, by stworzyć całkiem zgrabną i atrakcyjną stronę www. Umożliwi Ci to właśnie WordPress i szereg gotowych rozwiązań. Po drugie – koszty stworzenia strony. Gdybyś chciał stworzyć swojego bloga od podstaw, musiałbyś mieć w portfelu te kilka, a nawet kilkanaście tysięcy złotych. WordPress z kolei jest całkowicie darmowy, udostępniony na licencji GNU (General Public License). Zarządzanie stroną okaże się naprawdę proste i nie przysporzy większych problemów nawet tym, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z IT.

Zalety i wady WordPressa

Tak naprawdę WordPress ma wszystko, czego moglibyśmy wymagać od standardowego systemu CMS. Po pierwsze – intuicyjność funkcjonowania. Naprawdę nie potrzeba dużej dawki wiedzy czy ukończonych studiów z informatyki, by stworzyć atrakcyjną, w pełni działającą stronę www. Po drugie – ogrom wtyczek i dodatków. Do WordPressa możemy dodać bardzo dużo rozmaitych funkcjonalności, które pomogą nam jeszcze skuteczniej zarządzać treścią. Po trzecie – dostępność. Z WordPressa możesz skorzystać w dowolnej chwili, a samo narzędzie jest bezpłatne, nie musisz więc martwić się jakimikolwiek kosztami na start. Po czwarte – wszechstronność. WordPress pomoże Ci w stworzeniu nie tylko bloga, ale też portfolio, sklepu internetowego czy portalu informacyjnego.


Przy całym swoim ogromie zalet, WordPress nie jest pozbawiony wad. Największą z nich jest oczywiście podatność na ataki hackerskie oraz bezpieczeństwo systemu. WordPress mierzył się z kilkoma poważnymi kryzysami wizerunkowymi po tym, jak ujawniono liczne błędy oraz luki w zabezpieczeniach. Kolejnym palącym problemem jest możliwość pojawienia się problemów przy większej ilości wtyczek. Tak jak samochód zbyt obładowany bagażami nie pojedzie, tak i WordPress odmówi współpracy, gdy zainstalujemy zbyt wiele wtyczek. Warto jednak podkreślić, że te dwa minusy w żaden sposób nie powinny przyćmiewać ogromnej ilości zalet, które cechują WordPressa.

Czy WordPress jako CMS jest dobrym rozwiązaniem dla firmy?

WordPress to bez wątpienia przydatne narzędzie, które znajdzie szereg zastosowań – zarówno tych „cywilnych”, jak i służbowych. No właśnie, czy WordPress nada się do stworzenia strony www, którą można wykorzystać do użytkowania przez firmę? Oczywiście że tak – tym bardziej rekomendowane jest to rozwiązanie, jeśli dane przedsiębiorstwo planuje stworzenie własnego bloga lub forum dyskusyjnego. Jeśli nie planujemy zatrudnienia na stałe personelu stricte związanego z branżą IT, a nasza strona będzie obsługiwać statyczne treści, to WordPress będzie dobrym wyborem. Najlepszym rozwiązaniem będzie jednak zlecenie stworzenia strony przez software house, a następnie samodzielna jej obsługa przez Word Press. Należy jednak pamiętać, że z WordPressem (jak i z każdą postawioną stroną www) jest trochę jak z ogródkiem. Zaniedbania i brak regularnych działań prowadzą do pojawienia się chwastów, vide – do gorszego pozycjonowania w wyszukiwarkach. Nikt nie jest w stanie tego przeskoczyć, dlatego należy pamiętać, by stale redagować treści, dodając nowe wpisy czy modyfikując parametry strony. Na szczęście i jedno i drugie działanie będzie proste, nikomu nie powinno sprawić większych trudności. A jeśli nawet napotkamy na pewne problemy, to należy pamiętać o globalnym zasięgu WordPress. Co za tym idzie – możemy skorzystać z licznych narzędzi pomocy, które pomogą nam w prawidłowej obsłudze systemu WordPress.